karunayogaizmir - Yoga ile bağışıklık sisteminin dengelenmesi

Yoga ile bağışıklık sisteminin dengelenmesi

Yoga ile bağışıklık sisteminin dengelenmesi

Yoga ile bağışıklık sisteminin dengeleyin… Birçoğumuz için ilkbahar alerjik durumların habercisidir. İlkbaharda havaların ılıması ile grip nezle salgınları başlar. Birde son yıllarda ortaya çıkan hava sıcaklığını mevsiminde yaşayamamız iyiden iyiye vücudumuzun dengesini bozar. Bizlerse bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı direncimizi kuvvetlendirebiliriz. Yoga hareketleri, nefes egzersizleri, gevşeme ve meditasyon teknikleri buna yardımcı olur.

Alerji semptomlarındaki artış bağışıklık sistemimizin iyi çalışmıyor olduğunu gösterir. Bağışıklık sisteminin balgam üreticileri zararsız işgallere saldıran sinüslerin , kulak ve burnun tıkanmasına, gözlerin yaşarmasına, baş ve boğaz ağrılarının oluşmasına ve nefes darlığına neden olur. Yoga ile vücut ve sinir sistemi gevşeyerek bağışıklık sisteminin sakinleşmesi sağlanır ve sürekli olarak yabancı maddelere saldırması sağlanır. Bu maddeler alerjik olmayan kişide günde yaklaşık bir iki hapşırma ile dışarı atılır. Bağışıklık sistemi geri çekildiğinde iltihap ve balgam azalır, semptomlar yavaş yavaş yok olur.

Derin ve düzenli nefes alışverişi ile gevşeme ve bırakma üzerine odaklanılarak uygulanan herhangi bir yoga egzersizi sayesinde de tüm alerjik belirtilerden kurtulmak mümkündür. Örneğin “kabalabhati nefesi” balgam ve sinüs temizliği için birebirdir. (mendillerinizi yakınınızda tutmayı unutmayın.)  hemen hemen her yoga dersinin sonunda yapılan savana/ ceset pozisyonu da iyi bir destek tedavidir.

Yoga eğitmenleri öğrencilerini bu gevşeme süresinde alerjilerin azaldığı konusunda bilgilendirebilir, onları gevşeme konusunda cesaretlendirebilirsiniz. Yoğun alerjisi olan öğrencilerinizi ise sırtüstü tıkanıyorlarsa yüzüstü veya yan yatarak gevşemelerini söyleyebilirsiniz.

Sinir sisteminin gevşemesi ile bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslere saldırdığı kanıtlanmıştır. Grip, bakterilerin oluşması ile meydana gelir ve üst solunum sistemini etkiler. Bağışıklık sistemi zayıf ise bakteriler ciğerlerin içlerine kadar girerek bronşit ve zatürreye neden olurlar. Virüsler ise sistemin daha da içlerine girerek ateş ve eklem ağrılarına sebep olurlar. Fakat güçlü bir bağışıklık sistemi bu işgallerin birkaç gün içerisinde sistemden atılmasını sağlar. Yoga hareketleri ve nefes egzersizleri sinir ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bronşit ve zatürre riskini en aza indirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir diğer yolu da sinüs bağlantılı olan timüs  bezlerinden geçmektedir. Tüm göğüs kafesini açan ve derin nefes alabildiğimiz yoga egzersizleri hem timüs bezlerini hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gevşemiş bir sinir sistemi ve yenilenmiş bir bağışıklık sistemi ile ilkbahar alerjilerine karşı direncinizin arttığını ve bahar  enfeksiyonlarından kurtulmaya hazır olduğunuzu göreceksiniz.

Şerife KARAHANÇER (karunamayi)

Diğer bloklar;
Menopoz için yoga
Skolyoz için yoga

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir