karunayogaizmir - Yoga ve Acı

Yoga ve Acı

Yoga ve Acı

Yoga ve Acı… Yoga egzersizleri  birkaç duruştan ibaret görünse de aslında insana hayatın anlam ve bütünlüğünü kavrayabilmekte fevkalade yardımcı oluyor. Duruşlar esnasında duyduğunuz fiziksel acı eğer aynı pozisyonda yeteri kadar durabilir ve bekleyebilirseniz sizin sadece  fiziksel değil zihinsel olarak da limitlerinizi zorlayabilmenizi sağlıyor. Mesela bir yoga pozisyonunda 5 dakika kalmayı deneyin. Çok geçmeden yorulacak hatta muhtemelen kaslarınızın tek tek yandığını ve sıkıştığını hissedecek çığlık çığlığa bağırarak kaçmak isteyeceksiniz. Sakın kaçmayın! Birkaç saniye dinlenin ve pozisyona tekrar geçin. Her defasında sizi zihninizde bir başka düşüncenin kısıtladığını göreceksiniz. Üzerine gidin ve düşüncelerinizin derinine inin.

Düşüncelerinizdeki, duygularınızdaki,bedeninizdeki,hücrelerinizin tamamında yer alan ‘Yoga ve Acı’yı hissedin..

Acı aslında sadece araç. Onu ne kadar derin yaşar ve ne kadar derin hissedebilirsek bütün ve tek olanı daha iyi anlayabileceğiz. Derinine inilmiş ve tam olarak yaşanmış acı bir tecrübenin ardından gelen mutlulukta bir o kadar büyük ve o kadar coşkulu oluyor.

Simsiyah bir gecede parlayan yıldız, bembeyaz bir örtünün bir başka üzerine konan siyah böcek, çok sıcak bunaltıcı bir havada içilen buz gibi bir bardak su gibi. Evrendeki her şey diğer uçtaki bir başka tecrübeyi yaşayabilmemiz, farkına varabilmemiz, daha fazla hissedebilmemiz için varolmakta. Acı da mutluluğun ne olduğunu bilebilmemiz için bir araç sadece.

İşte yoga duruşlarının amacı bizi yaşadığımız acıları daha fazla, daha derin daha farkında yaşayabilmeye alıştırmak. O kadar çok korkuyoruz ki canımız yanacak, hayatımız alt üst olacak diye, acıyı her fark ettiğimizde kaçmaya başlıyoruz kendimizden.

Farkında olmamak, acıları yaşamamak,görmemek için binbir kaçış yöntemi yarattık, yaratmaya devam ediyoruz. Tek yapmamız gereken içimize dönebilmek, acıyı daha derin, daha uzun yaşamakken.

Canımızın en fazla acıdığı noktada dayanmak ve beklemek. Daha fazla, daha fazla beklemek ve hissetmek. Acı ile bir bütün olmak. İşte insan ancak acı ile bu şekilde bütünleştiğinde, bir bütün olduğunda korkulacak bir şey olmadığını, evrenin ve bütünün güzelliğini kavrayabiliyor. O zaman bütünlüğü sadece hissetmiyor, biliyoruz da.

Yoga duruşlarında bekledikçe, zorlandıkça hayatınızda zorlandığınız koşulları hayal edin. Canınız yandıkça gerçekten canınızın yandığı, içinizin cız ettiği, çok ama çok acıdığı anları derinden hissetmeye çalışın. Ve bedeninizde acıyı her hissedişinizde daha derine inerek bu acıyı daha derin hissetmeye, yaşamaya,adeta bu acı ile bir olmaya çalışın.Ancak bunu yaptığınızda, o zaman göreceksiniz  ki siz o acı değil, çok daha fazlasısınız…Ve acı kalmayacak…

Sonra düşüncelerinize bakın. Acıyı her hissedişinizde zihninize giren belirli kalıplar,belirli düşünce sistemleri bulacaksınız.Limitlerinizi görecek, kavrayacaksınız. Şimdi limitlerinizi zorlamanın zamanı. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.

Dünyayı bir düşünün…Beyaz olmadan siyahı, gece olmadan gündüzü,sıcak olmadan soğuğu bilebilirmiydik? Acının en derinini yaşamamış bir kişi mutluluğun en büyüğünü, en coşkusunu nasıl bilebilir ki?

Acıyı yaşarken de hayatımızın diğer her alanında olduğu gibi tek önemli şey var: FARKINDALIK. Yoga pozisyonları ise özellikle fiziksel farkındalığımızı artırmanın en etkili yolu.

Bunu hayatınıza alın…”Boşver”meyin, yaşayın lütfen…

Şerife KARAHANÇER (karunamayi)

 

1 cevap
  1. Deniz
    Deniz says:

    “Acı”ya bakış açımı değiştiren farkındalık dolu bir yazı olmuş. Karuna Yoga nın eğitmen öğrencisi olarak bir kez daha doğru yerde olduğumu anladım. Teşekkürler Şerife Hocam. ❤

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir