Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti.

Görkem Dizdar ile Gelişimsel Kinesiyoloji Eğitimi

27 Ekim 2018

ebru FACE kopya 4 845x321 - Görkem Dizdar ile Gelişimsel Kinesiyoloji Eğitimi

Görkem Dizdar ile Gelişimsel Kinesiyoloji Eğitimi

Yoga’dan nasıl besleniyoruz? Neden Yoga’yı seçtik? Neden belirli yoga tarzlarını daha fazla içselleştiriyoruz? Neden durağan meditasyon yapamıyorum? Yoga’da kendimi iyi hissediyor muyum? Yoksa beni başlangıçta daha mi agresif yaptı? Yaptıysa neden yaptı? Hislerime ne kadar güvenebilirim? Akışımın hizip ne olmalı ki idrak edebileyim? Hareketi nasıl içselleştireceğim? Zihinsel ve bedensel farkındalık nasıl gelişir? Dokunarak yönlendirme nasıl olmalı? Kime nasıl dokunmalı? Neden baş üstü benim için zor? Tercihlerimin fizyolojik temelleri neler? Bunu değiştirmem yoga ile mümkün mü?

Soruların cevapları ve daha fazlası bu eğitimde….

1. Modül / 27-28 ekim.2018

Hareket Gelişiminin Evrensel Prensipleri

Anatomi & Kineziyoloji & Yoga
İnsanlarda Tipik (Normal) Motor Gelişim Prensipleri ve Yoga
Hareket Gelişimi ve Pratik Uygulamaları
Normal (Tipik) Motor Gelişim & Postürel Gelişim & Yoga

Hareketin temelleri insan bedeninde ne zaman nasil olusuyor?

Hareketin özüne ve gelişimine ilişkin evrelsel genel geçer şifreler var mı?

Kirletilmemiş, sulandırılmamış en doğru bilgiyi çocuklardan nasıl öğrenebiliriz.

Yoga pratiginde tıkanılan noktalarda yaygın yanlışlar nelerdir?

İlerleme ve sekans oluşturmada temel prensipler ne olmalıdır?

2. Modül – 1-2 aralık.2018
“Postür – Kompanse Eden Beden”

“Postür – Kompanse eden Beden” modülü bilindik anlamıyla postür ve postür analizi çalışmalarının yapılacağı bir eğitim olmayıp, postür analizinin ötesinde postürün nasıl oluştuğuna ve postürün devamlılığını sağlayan kasların ve bu sistemin çalışmasının temellerinin kavranması üzerine odaklanmaktadır. Farklı hareket disiplinlerinde hareket ve postürel kasların aktivasyonları üzerine odaklanan eğitimde hareket bozukluklarının postürel sebepleri incelenecektir.

• Hareketin Temel Bileşenleri
• Anticipatory Postural Adjustments (APAs)
• Compensatory Postural Adjustments (CPAs)
• Postürel Sistem ve Hareket Sistemi Morfolojik Farkları
• Janda Prensipleri ve Postürel Sendromlar
• Postürel Halkalar ve Fasyal Bütünlük
• “Core” Stabilizasyon ve Bandha Uygulamaları
• Asana Uygulamaları ve Asana Modifikasyonları

3. Modül – 26-27 ocak.2019
“Duyu – Algı – Motor Bütünlük”

Duyu – Algı – Motor Bütünlük modülünde, doğduğumuz andan itibaren etrafımızdaki evreni ve kendi bedenimizi duyularımızla nasıl algıladığımız ve anlamlandırdığımızı keşfedeceğiz.

Bedenin duyusal ihtiyaçları, duyu filtreleme yöntemleri, dikkat, uyanıklık, farkındalık, merkezinde olma, mindfulness gibi kavramların ve sinir sisteminin regülasyonun fizyolojik köklerine ineceğimiz bu modülde ayni zamanda farkında olmadan yaptığımız günlük hareket alışkanlıklarımızın ve tercihlerimizin kaynağı olan duyusal şemalarını çıkartıyor olacağız.

• 5 Duyunun Ötesi – Temel Duyular
• Duyu İşlemleme Sistemleri
• Duyusal Regülasyon ve Hareket
• Duyu Filtreleme ve Mindfulness
• Sinir Sistemi Regülasyonu ve Yoga
• Farkındalık – Dikkat ve Meditasyon
• Sempatik ve Parasempatik Sistemler
• Hareket – Beceri – Planlama ve Vinyasa
• Yoga Asana Pratiği ve Duyusal Entegrasyon
• Zihin ve duygu durum ne kadar güvenilir?
• Korku nereden gelir?
• Hislere güvenmeli mi?
• Kişisel Duyu Profili Oluşturma

Uzm. Fzt. Görkem Dizdar Kimdir?

Görkem Dizdar, 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarında başladığı profesyonel dans çalışmaları ile fizyoterapi eğitimini birleştirerek dansçı yaralanmaları ve hareket teorileri ile ilgilenmeye başladı. Yüksek lisans eğitimini yine aynı üniversitede “Profesyonel Dansçılarda Kas – İskelet Sistemi Yaralanmaları” konulu tezi ile 2006 yılında tamamlamıştır. “Mevlevi Dervişlerinde Denge Duyusu” adlı doktora tezi ile eğitim çalışmalarına devam etmektedir. Bununla birlikte halen üniversitede akademisyen olarak ders vermektedir.

2007 yılında European Bobath Tutors Association ile ilk temel Nöro-gelişimsel Tedavi/Bobath Eğitimini tamamlayarak engelli çocuklarla çalışmalarına ağırlık veren Görkem Dizdar Nöro-gelişimsel tedavi konusunda uzun yıllar boyunca uluslararası birçok önemli isimle çalışma fırsatı buldu.

Amerikan Nöro – Gelişimsel Tedavi Birliği (NDTA) ile 2014 ikinci bir 8 haftalık eğitimini ve 2015 yılında ise Bebek Kursunu tamamladı. 2015 yılında Amerika’nın önde gelen eğitim kurumlarından Hands-On Seminars’ın akredite eğitmeni olarak Türkiye’deki manuel terapi eğitimlerini vermeye başladı.

Normal motor gelişim ve hareket teorileri ile ilgili edindiği bilgileri sadece çocuklarda değil, erişkinlere de uyarlayarak yetişkinler için Nöro-gelişimsel kuvvetlendirme konseptini oluşturdu. 1999 yılından bu yana International Assosiation for Dance Medicine and Science’ın üyesi olan Dizdar, dansın ve hareketin vücut biyomekaniği ve postür üzerine etkilerini incelemektedir.

Dansçı ve Fizyoterapist olarak aldığı eğitimler sonucunda, doğru tekniğin sakatlıkları önlemede ve ileride oluşabilecek rahatsızlıkları engellemede son derece önemli olduğunu düşünen Dizdar, profesyonel danslarda kullanılan teknik ayrıntıların ise bu işle sosyal olarak ilgilenen insanlarda sadece dansın karmaşıklaşmasına neden olduğunu düşündüğünden, sosyal danslarda her şeyin günlük hayattaki doğallığı içerisinde olmasının eğitimi hızlandırdığına inanmaktadır. Dolayısı ile gereksiz detaylardan arınan ve doğallaşan dansta, çiftlerin duygularını ifade etmeleri için uygun ortamın da sağlanmış olduğunu ve dansın ancak bu duygular ile var olabildiğini düşünmektedir.

Türkiye Dans Sporları Federasyonunun 2007 yılında kurulmasının ardından 24 Haziran 2007 tarihinde Arjantin Tango ve Standart Danslar ile Salsa ve Sosyal Latin Danslar Hakemi olan Görkem Dizdar, 22 Ekim – 2 Kasım 2007 tarihleri arası Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’da organize edilen 1. Arjantin Tango Yardımcı Antrenörlük eğitimi tamamlayarak klasman belirleme yarışmasında “A” Klas olarak lisans almıştır. 2 Aralık 2007 tarihinde İstanbul’da yapılan Türkiye 1. Arjantin Tango Yarışmasında “A” Klasmanda Türkiye 6.sı, 6 Nisan 2008 tarihinde İzmir’de organize edilen Arjantin Tango Ege Bölge Şampiyonasında, Ege Bölge Birincisi, 1 Haziran 2008 tarihinde İstanbul’da organize edilen Arjantin Tango Dünya Kupası Open 2008 de Dünya Kupası İkinciliği alarak ülkemizi 29 Eylül 2008 tarihinde Güney Kore’nin Busan şehrinde düzenlenen ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından supervise edilen TAFISA – World Sports for All Games, Uluslararası Arjantin Tango Yarışmasında finalde temsil etmeye hak kazanmıştır.

2006 -2007 yılları arasında yayınlanan Sempatik Dans Dergisinde tango tarihi ile dans- hareket hekimliği ve dansçı sağlığı alanlarında çeşitli konularda yazılar yazmış olan Uz. Fzt. Görkem Dizdar aynı zamanda Pilates, Dans & Hareket kuramları ve Bedensel Terapi teknikleri ile ilgili olarak özel seminerler vermektedir.

Önceki eğitimlere katılan değerli yoga hocalarımız Zeynep Aksoy, Mey Elbi, Devrim Akkaya, Dide Çelen Arıman, Başak Yüksel, Günsü Engin ve Şeyma Özcan bu eğitimi tüm yoga hocalarına tavsiye ettiklerini ilettiler.

İşte bir kısmının eğitim hakkındaki yorumları:

Görkem Dizdar’la Gelişimsel Kinesiyoloji eğitimi heyecan verici ve çok besleyici geçti. Biz soru sormaktan, o cevap vermekten sıkılmadı. Ana karnından yetişkinliğe insan türünün ‘hareket’le olan macerasına bambaşka açılardan bakmak, duyarlılığın ve bütünlüğün önemini ve gerekliliğini bir kez daha hatırlamak ve yoganın ve yoga hocalığının nasıl ifade bulduğunu yeniden yeniden sorgulamak.. Biz değişiyoruz, dünya değişiyor ve yoga değişiyor. Acele etmeden, sindire sindire. ♡
Şeyma Özcan

Gorkem Dizar’ın Bu iki günlük eğitim benim kendim bedenimle kurguğum ilişki ve algımı çok farklı boyutlara taşıdı. Hareketin doğası içinde istemli veya istemsiz ne kadar çok bedeni yanlış ve hor kullandığımızın bir kere daha farkına vardım, yoga da dahi. Ve Bedenin kendi bütünlüğü içinde, hareketin oluşumuna izin vermek, spontanlığa geçişlere, ve çeşitliliğe yer açarak hareketin önemini yeniden bilimsel veri üzerinden anladım.
Mey Elbi

Görkem Dizdar , teşekkürler, çok etkilendim ve hem kendi bedenimi ve hareketimi algılayış biçimime hem de öğrencilerime yeni bir bakış aracı verdiğin için.
Devrim Akkaya

Şimdiye kadar öğrettiğimiz ve yaptığımız yanlışları fark ediyoruz. Nasıl bebek gelişimden insanın ekstansiyon- sonra fleksiyon – sonra lateral fleksiton ve son olarak ilahi twist- ve adım adım gitmesi gerektiği vs. genç, yeni olarak kariyeri başında olanlar çok şanslılar bu bilgileri edindikleri için. Benim gibi meslek edinmişler için de açığız ve adapte olmaya hazırız!! Teşekkürler Görkem Dizdar bu bilimsel kurs için!
Zeynep Aksoy

Geçtiğimiz iki günde Advayta Yoga’nın düzenlediği uzman Fizyoterapist Görkem Dizdar ile Gelişimsel Kineziyoloji eğitimindeydim.
İnsanın doğumdan itibaren motor hareket, refleks, propriosepsiyonun (eklemlerin uzaydaki hareketini algılama duyusu) gelişimini öğrendik.
Propriosepsiyon ve Vestibular sistem insanı ayağa kaldıran (evrime sebep olan) ve sağlıklı hareket etmesini, harekette farkındalığı getiren başlıca unsurlar.
Yogada hep üzerine çalıştığımız hareketteki farkındalığın bilimsel karşılığını öğrenmek taşları yerine oturttu.

En çok şaşırtan bilgi de şu;
Bebeklerin hareketlerini izliyorlar ve sürekli aynı tekrar hareketleri yapan, hareketi tahmin edilebilir, monoton ve akışkanlıktan yoksun olan bebekler sağlıklı olmayan motor hareket becerisine sahip.
Sağlıklı olan; eklemlerin her yöne, fonksiyonel, spontane biçimde, tahmin edilemez hareketi..Hareketteki akışkanlık ve zenginlik mental esnekliği getiriyor.
En kötü şey hareketteki monotonluk ve tekrar! Çünkü hep aynı hareket zihni geliştirmiyor.
Yoga için bunun karşılığı ‘tekrar olmadan pratik’ diyor Görkem. Yani keşif içinde olmak, hareketteki varyasyon zenginliği, pozlardaki geçişlerin sürekli değişimi önemli.
Etkileyici bilgilerden birisi de beden önce fleksiyonu sonra ekstansiyonu ve lateral fleksiyonu öğreniyor. Sadece fleksiyon ve ekstansiyonu dengeli olan kişiler omurgada rotasyon yapabiliyor. Yani eğer kamburluk varsa omuzlar öne düşmüş ve fleksiyonda bir bedene sahipse bir kişi, rotasyondan önce bedenine ekstansiyon getirmeyi (uzama ve açılmayı) öğrenmeli.
Rotasyon ise hareketteki son nokta ve insanı primatlardan ayıran en önemli hareket yeteneği.
Bunlar eğitimden notlarımın bir kısmı..
Günsü Engin

Ücretler :

Tek modül katılım : 1.100 TL

İki modül katılım : 1.900 TL

Üç modül Katılım : 2.600 TL

Detaylar

Tarih:
27 Ekim 2018
Etkinlik Kategori:
Website:
izmirkarunayoga.com

Organizatör

İzmir Karuna Yoga
Telefon:
0545 531 87 75
E-posta:
info@izmirkarunayoga.com
Website:
http://izmirkarunayoga.com

Mekan

İzmir Karuna Yoga
Bostanlı Mah. Şehit Cengiz Topel Cad. 6347. Sokak Onurlular Apt. No:5/B
Karşıyaka/İZMİR,35590Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0545 531 87 75
Website:
http://www.izmirkarunayoga.com

Detaylar

Tarih:
27 Ekim 2018
Etkinlik Kategori:
Website:
izmirkarunayoga.com

Organizatör

İzmir Karuna Yoga
Telefon:
0545 531 87 75
E-posta:
info@izmirkarunayoga.com
Website:
http://izmirkarunayoga.com

Mekan

İzmir Karuna Yoga
Bostanlı Mah. Şehit Cengiz Topel Cad. 6347. Sokak Onurlular Apt. No:5/B
Karşıyaka/İZMİR,35590Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0545 531 87 75
Website:
http://www.izmirkarunayoga.com