PHOTO 2019 01 25 18 50 23 487x321 - Her birey kendi gurusu olmadıkça başka guruların esiri olacaktır!

Her birey kendi gurusu olmadıkça başka guruların esiri olacaktır!

Her birey kendi gurusu olmadıkça başka guruların esiri olacaktır’

Kendinizi hiç gergin bir kasınızı esnetmek için yoga dersine giderken buldunuz mu? Durum öyleyse, yalnız değilsiniz. Dünyada yaklaşık 30 milyon kişi yoga yapıyor ve birçoğu yogayı sakatlanmaya karşı etkileri nedeniyle tercih ediyor. Bu etkiler arasında kasları esnetmek ve hareket kabiliyetini arttırma yer alıyor. ““Yoga bunu, vücudun hareket aralığını işe dahil ederek ve kaslarla eklemlerdeki sertliği yumuşatarak başarıyor.”

Örnek olarak; aşağı bakan köpek duruşunda triceps, omuz, bel ve bacak ön kasları, stabilizör olarak işe dahil olur. Bu sırada biceps, sırt ve bacak kaslarının tamamı da hareketi sağlayan kaslar olarak görev yapar. Bu esneklik ve güç hareketi, daha sağlam bir vücuda ulaşılmasını sağlar.

Yoga yapanlar mutlaka vücutlarının limitlerini bilmeli. Yogayı çok fazla güç kullanarak ve zihinleri rahatlamadan yapması zarar verir.

Bora Ercan hocanın Surya’dan patanjaliye’ye yoga kitabında yazdığı gibi, belki yıllar boyunca o duruşu yapacağız ama biz değiştiğimiz için o duruştaki içsel halimiz de farklı olacak. Yoga, ‘’kullan, at, bitir, unut, yenisini ara’’ gibi günümüz tüketim döngülerinin çok dışındadır. Tam tersine kendisini yeniden üretir, çoğaltır.

Her birey kendi gurusu olmakça başka guruların esiri olacaktır.

Yoga yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Yogayı iyileşmek veya küçük bir sakatlıktan kurtulmak için yapıyorsanız, yönlendirmeler çok önemlidir. “Güncel bir sorununuz varsa, eğitmen eşliğinde çalışmalısınız” Hatha yoga sağlıklı insanların gireceği sınıflar eğer teşhis konmuş bir rahatsızlıkları varsa yoga terapi sınıflarına yönlendirmeliyiz. sisteminde aşırı zorlanmaya veya güçsüzlüğe bağlı sakatlanmalar yaşayan insanlarla çalışırız. Her seans öncesi bütün eğitmenler herkese bir sakatlığı olup olmadığını sorar ve onlara sınıfın genelinden farklı olarak alternatif duruşlar tavsiye eder.

Acı ve ağrı arasındaki farkı anlamamız gerekiyor ağrı varsa bizlik değil doktora yönlendirmemiz gerekir. Acı varsa nefes almaya devam edin. Eğer rahat nefes alamıyorsanız, aşırıya kaçmışsınız demektir.

Yogaya yeni başlıyorsanız ağırdan alın, bir çok sakatlanma bu dönemde başlıyor. Vücudunuzu nasıl kullanmanız gerektiğinizde bandaların ne olduğunu hissetten sonra bu sorun ortadan kalkacaktır.

Rekabetçi ruhunuzu kapının dışında bırakın.

Uzunca bir süre deneyimli bir hoca ile çalışmadan omurga ve boynunuzu deneyimli bir eğitmenle hizalanmayı öğrenmeden ters pozlar yapmayın. Karın gücünün bandalardan geldiğini fark etmeden ellere, kollara ağırlık verilen pozları yapmayın.

Yoga akrobatik pozların bir araya geldiği bir çalışma sistemi değil. Yoganın tarihine baktığımızda sadece meditatif pozlar olduğunu görüyoruz. O iç sakinliği bularak bedenin kaybettiği hizayı bulmak önemli.

Biz yogada kemik hizası kullanıyoruz o yüzden eklemlere dikkat edin, dizlerinize, kalçalarınıza ve göğüs kafesi ve boyun hizalarınıza dikkat edin.

Yogayı düzenli olarak yapmak pozlarda her geçen gün daha derinleşmek yoğun yapılan bir yoga seansından daha iyidir.

Dikkatli olun, sakatlanmalar, yoga yolculuğunun bir parçası olmak zorunda değil. Ağrılar pozlar yanlış yapıldığında meydana gelir. Yoga yolunu ruhsal bir aydınlanma olarak kullanabilirsiniz. Fiziksel beden bunun için bir araç

Yoga bir spor olarak görülmemelidir. Yogayı bir çeşit esneme seansı veya jimnastik gibi görüyorsanız, sakatlanma ihtimaliniz artacaktır. Yoga, sağlıklı bir vücut, pozitif bir zihin ve dengeli duyguların sistemidir. Sakatlanma konusunda korkularınız varsa, lütfen yoga terapi ve Iyengar sınıflarına katılın.

Şerife Karahançer
0545 5318775
info@izmirkarunayoga.com
www.izmirkarunayoga.com

4 cevaplar
 1. Kudret
  Kudret says:

  Yogayı güç kullanarak yapılırsa diğer sporlardan farkı kalmaz zaten. teşekkür hocam çok keyif alarak okudum yazınızı.

  Cevapla
 2. Derya
  Derya says:

  hocam derstede söylüyorsunuz vücutlarınızın limitlerini bilin diye bu limitler hızlı bir şekilde artış gösteriyor. esnekliğimin arttığını hissetmek beni daha çok yogaya bağladı çok teşekkür ederim.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir