adho mukha svanasana asagi bakan kopek - Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Pozu) ’nın omurga sağlığı ile ilişkisi

Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Pozu) ’nın omurga sağlığı ile ilişkisi

Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Pozu) ’nın omurga sağlığı ile ilişkisi

Adho Mukha Svanasanasvanasana - Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Pozu) ’nın omurga sağlığı ile ilişkisi (Aşağı Bakan Köpek Pozu); Günlük hayattaki duruş bozuklukları maalesef omurga ve genel olarak beden sağlığımız için problemler oluşturmaktadır. Genellikle oturma pozisyonunda uzun saatler kalan kişilerde sırtta kamburlaşma, pelvis pozisyonunda bozulma ve ayakta uzun saatler kalan kişilerde de diz eklem kilidi kullanımına bağlı pelvis pozisyonun bozulması, omurganın normal eğrilerini kaybetmesi ve başa kadar olan yanlış duruş gelişebilmektedir. Bunların sonucu da diz, bel, sırt, boyun ve hatta baş ağrıları, omuz kuşağı problemleri ortaya çıkmaktadır. Çünkü vücudumuz bir zincirleme sisteme sahiptir.

Hatha yoga bedendeki bu zincire saygı göstererek çalışır. Aynı vücuttaki zincir gibi pozlarda bir zincir gibi birbirine bağlı bir akışla gerçekleşir. Hem kuvvet hem esneme, açılma sağlar. Yin yoga ise direk fasya üstünden çalışır. Ama biz şimdi hatha yogadaki bir poz üstünden konuşacağız; Adho mukha savanasa yani aşağı bakan köpek.

Aşağı bakan köpek pozu doğru düzeltmeler yapıldığında harika bir yüzeyel arka hat germesi ve omurga uzaması sağlar ki bu omurga sağlığı açısından çok önemlidir. Sırttaki kambur yoğun oturma pozisyonunda çalışmanın omurgadaki yükünü temsil ederken bir yandan da zihinsel, duygusal yükleri temsil eder. Zira yoga’nın güzelliği zaten bedeni içten dışa ve dıştan içe el almasıdır. Çünkü bu dönemde bedeni ya da zihni tek başına ele almak oldukça sığ kalacaktır. Aşağı bakanınıza yerleştiğinizde biraz dizleri bükerek sırttın özgürleşmesi için alan yaratır, kalça tabanı açarak pelvik tabanın gevşemesini sağlar, bel lordozunu dengede tutmak için karnınızı biraz belinize çeker, omuzları özgürleştirip, başın ağırlığını bırakarak kalbi iyice eriterek sırttın akışına izin verirken bir yandan da nefes ile birlikte uzun bir omurga elde edebilirsiniz. Bedeninize özen göstererek poza girdiğinizde evinize gelmiş, kendinize yer açmış olursunuz. Bu uzun ve açık omurga yüklerinizden kurtulmanız ve omurga sağlığınız için kendinize verdiğiniz en değerli hediye olur.

Uzm. Fzt. Özge Üstüntaş

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir