yoga ve kent yaşamı 640x321 - Yoga ve Kent Yaşamı

Yoga ve Kent Yaşamı

Yoga ve Kent Yaşamı

Yogayı modern kent yaşamımızın bir parçası haline nasıl getirebiliriz?

Yaşayın... insan yaşar. Yaşam her gün öğrenmek, iletişim kurmak, nefes almak ve deneyim kazanmak için verilmiş bir armağandır. Yeni fikirlere, çeşitliliğe ve değişime karşı açık kalabilmeye çalışın. Her etkileşim ruhumuzu güçlendirmek için bir fırsattır Enerji verici besinler tüketin böylece içinizdeki ışık güçlensin. Nazik, sevecen ve size destek olan insanlarla ilişki kurun, yaşamınızı dolduran enerjiye şaşıracaksınız. Ve haftada en az iki saat yoga yapın.

Sevin… kalbinizi dinleyin ve incinmeye karşı hazırlıklı olun.Kalp her şeyi kapsar ve affedicidir.Kalbinizi incinmekten korumak için ördüğünüz duvarların aynı zamanda mutluluğu da uzaklaştırdığını unutmayın.Sevgiye karşı dürüst olmak için güven, saygı ve bağlılık her  gün çalışılmalıdır.

Dinleyin…sessizliği dinleyin.Gün içinde durup düşünmeye odaklanabileceğiniz anları yakalayın. Düşünmeye vakit bulmanızı sağlayacak basit bir yöntem nefesinizi denetlemektir. Tanrıyla yada üst bilincinizle yaptığınız sessiz konuşmalar ancak sessizliği dinleyerek olur.

Gülün… mümkün olduğunca sık gülün.. Gülmek pek çok semptoma karşı oldukça etkili bir ilaç. Bunu şimdiye kadar fark etmediyseniz yoga hoşgörülü olmayı öğrenmenize yardım eder. Bu hoşgörü (pozisyonunuzu bozmak, meditasyon sırasında kıpırdanmak, cenin pozisyonundayken dün gece yediğiniz yemekten gelen sarımsak kokusunu almak) bize hayatı çok ciddiye almamamızı hatırlatır. Her günü kocaman bir gülücükle karşılayın ve fırsat doğduğunda kendinize gülebilme riskini alın. Bilimsel anlamda söylemek gerekirse gülmek göğüs kafesini rahatlatır ve diyaframı serbest bırakarak daha kolay nefes almanızı sağlar.

Yoga yapmak için her zaman sınıfta olmanız gerekmez.Günlük yenilenme ihtiyacınızı ciddi anlamda  karşılayacak bir ev egzersizi de bulmanız mümkün. Tabi ki öncelikli olarak bu egzersizleri profesyonel eğitmen gözetiminde kavradıktan sonra…

Aslında  zaman eksikliği öğrencilerimizin de bu yüzden yoga yapamadıklarını belirttikleri bir numaralı neden..Ama lütfen sizler modern kent yaşamının yoğunluğuna kapılıp da kendinizi ve bedeninizi ihmal etmeyin.Çünkü yoga dengeli ve yaşanılan her an ile uyum içinde olabilme çabasıdır..Yogayı yaşamınıza aldığınızda hayatınızı kolaylaştırdığını sizde fark edeceksiniz…Zaman kaybetmeden rutin işlerinizi,enerji seviyenizi, duygusal ve fiziksel durumunuzu değişen ihtiyaçlarınıza göre uyarlayın…

 

Şerife KARAHANÇER (karunamayi)

Diğer bloklar;
Yoga ve Acı

3 cevaplar
 1. Dr. M****
  Dr. M**** says:

  yoga vaktinizi almaz, vakit kazandırır cümlesinin anlamını yoga ile ilgilenmeyen anlayamaz her spordaki gibi enerjik hissedersiniz, veriminiz artar, vücut direnciniz artar yogayı diğer sporlardan ayıran özelliği ise spor sonrası vücuttaki kötü yanları değilde iyi etkilerini farkettirir, az uyuyarak daha fazla dinlenmeyi öğrenirsiniz, vücudunuzu daha iyi tanırsınız farkındalığınız artar.

  Cevapla
 2. sinem
  sinem says:

  kendine hakim olmakt,. bilinçli olmak, farkındalığını arttırmaktır yoga. emeğinize sağlık.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir