bisiklet1 845x321 - Yoga ve Bisiklet

Yoga ve Bisiklet

Yoga ve Bisiklet

Yoga ve Bisiklet, Sadece fiziksel aktivitelerle ya da beslenme biçimlerimizi değiştirerek türlü diyetlerle zayıflamanın gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Oysa sadece hareketlerle değil, uygulanan tüm teknik ve geliştirilen tavır da zayıflamaya katkı sağlar.

Bir yoga eğitmeni olarak yoga hakkında araştırma yapan, yogayı merak eden ve ders alıp farkında lığını arttıran farklı gruplara mensup çok sayıda insan bulunduğunu gözlemledim.

Yoga, daha harika görünmemize ve kendimizi, bedenimizi gevşetip, güçlendirmemize,  zihnimizle ilgili bildiklerimizi ve farkında lığı arttırmamızda, yaşam kalitemizi yükseltmemize, nihai bir amaç ve hedefimiz doğrultusunda evrenle bütünleşmemize ve bu uzun yolda yürürken karşımıza çıkan tüm noktaların derinlemesine farkında olup bunları sevgiyle kabullenmemize, dünyayı bakış açımızı değiştirmemize yardımcı olan eşsiz bir yoldur.

Evet, bu bir yoldur. Gerçekten yürümek istediğimiz bir yol. Bu yolda yürümek ile yolu bilmek arasındaki fark; bizim algılarımızı ve yoga ile bildiklerimizi derinden değiştirebilecek nitelikte olan o ’’şey’’ dir. Gelin hep birlikte bu yolun en başında olan ve bizim için önemli bir unsur olan bedenimizdeki zayıflamanın, sağlıklı kalmanın “Yoga ve Bisiklet” ile nasıl mümkün olabileceğini görelim.

Bisiklet kullanıcılarının bisikleti sürekli dengede tutabilmek için pedal çevirmeleri vücuda basınç ve stres uygulamaktadır. Bisiklet sürmenin iyi bir egzersiz olduğu tartışılamaz; fakat bisiklet sürerken vücudun devamlı statik bir pozisyonda sabit durması vücudun güç ve esneklik kaybetmesine neden olmaktadır.

Eller gidona uzanırken ince bir koltuğa adeta çivilenmişçesine bağlıyken sürekli karşıya bakarak yolu izleyen başı taşıyan gergin boyun ve tüm kasları gerilmiş bir omurgayı gerektiren bu spor, yorucu bir sürüşün ardından bir sonrakine hazırlanmak için vücudu rahatlatmak ve esnetmeyi zorunlu kılmaktadır.

Bisiklet kullanırken oturmanız gerek; insan vücudu için en kötü pozisyon! Bu bölgelerde kalçaları, sırtı, omuzları ve boyunu, tıkanıp kalan stresten kurtulmak için dayanıklılığı artırarak açmak gerekir.

Yoga, sadece esnek kadınlar için değil; seçtiği pozisyonların kas ve tendonların hem sıkılığını hem esnekliğini artırarak bisiklet kullanmakla gelen rahatsızlık ve zayıf postur (duruş) problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma sistemi olması nedeniyle herkes içindir.

Postur kaslarının güçlenmesini sağlar

Uzun vadede ise yoga, koordinasyonunuzu, hafızanızı ve konsantrasyonunuzu geliştirir. Yoga ve Bisiklet ile uzun, sağlıklı bir yaşam sürmek için, yoga ile dengeleme çalışması yapabilirsiniz.

Yoga yaparak, daha derin ve daha yavaş nefes almayı öğreneceksiniz. Bu durum ciğerlerinizin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olacak ve vücudun rahatlamasını sağlayacaktır.

En iyi sörfçülerin ve yüzücülerin düzenli olarak yoga yapıyor olması tesadüf değil. Bisiklet performansını artırmak için yoga ile destekleyebilirsiniz. Bunların sırrı yoga matınızda gizli olabilir. Gittikçe daha fazla atlet, performansını geliştirmek için yaptığı sporu yoga ile tamamlıyor. Çünkü bu sporcular, yoganın güçlerini, esnekliklerini, dengelerini ve zihinsel kontrollerini daha da arttırarak, yaptıkları sporda daha iyi olmalarını sağladığını ve sakatlık riskini azalttığının farkında.

Yoga, bisikletin mükemmel bir tamamlayıcısıdır. Bu çalışma programı, doğru bir bisikletçi formu için vazgeçilmez olan merkez bölgesini güçlendirir ve gergin omuzları, sırtı, kalçaları ve bacakları rahatlatır. Vücudunuzdaki kasları, tendonları ve ligamentleri uzatarak, daha esnek olabilirsiniz de.

Haftada tek bir yoga dersi bile dengenizi ve koordinasyonunuzu arttırmanın yanı sıra gücünüzün, esnekliğinizin ve iyileşme süreçlerinizin gelişmesine yardımcı olabilir.

Bisiklet sürmeyi yaratıcılığınızla keyifli hale getirebilirsiniz.  Nasıl mı?

 • Pedal çevirirken nefes aldığınızın farkında olabilirsiniz.

Farkında Nefes Almak, meditasyonun temel alıştırmalarından biridir. Nefese odaklanarak gerçekleşen bu meditasyon yöntemi, psikoterapi içerisinde de kullanılmaktadır. Nefesimize odaklanmak önemlidir, çünkü nefesimiz aracılığı ile o andaki duygularımız, bedensel duyumlarımız ve düşüncelerimiz ile temas edebiliriz. Nefes almak  şimdiki anı yaşamamıza yardımcı olan bir rehberdir. Farkında Nefes Almak, ayrıca günlük stresler karşısında rahatlamamıza da yardımcı olabilir.

 • Yokuş aşağı inerken Bhastrika pranayama yapabilirsiniz.

Yüz kaslarınızı gevşetin. Göz yuvarlaklarını gevşetin. Gözlerinizi peri ferik bakış açısıyla pasif halde tutun. İçinize bakın. İç kulaklarınız uyanık ve tetikte tutun. Nefes vererek akciğerlerinizi tümüyle boşaltın. Karnınızı içe çekerek ve diyaframı yukarı iterek çabuk ve güçlü bir biçimde nefesinizi alın. Karnınızı içe çekerek ve diyaframı yukarı iterek çabuk ve güçlü bir biçimde nefesinizi verin. Solunum ritmik olmalıdır. Nefes alış verişlerini diyaframın hareketiyle senkronize edin. Bu çalışmayı 4-8 kere tekrarlayın bu bir turdur.

Metabolizmayı hızlandırarak, zayıflama sürecini destekleyen nefes tekniğidir.

 • Cat- cow nefesi ile sırtınızı rahatlatabilirsiniz.

Elleriniz gidonun üzerinde durun, omurganızı aşağı, yukarı sağa ve sola daireler ya da sekiz çizer gibi çevirin. Omurganız asimetrik olarak uzasın ve gevşesin.

 • Spinal twist yapabilirsiniz.
 • Virabhadrasana III kısalan kaslarınızı uzatıp rahatlayabilirsiniz.

 

 

bisiklet 2 231x300 - Yoga ve Bisiklet

Vriksasana

 

bisiklet1 300x272 - Yoga ve Bisiklet

Natarajasana

 

Pedal Çevirenlerin için bu yoga sınıfının ana amacı bisiklet sporcularının performanslarını maksimum seviyeye çıkarırken aldıkları keyif ve eğlenceyi arttırmak.

 • Pedal çevirirken kullanılan öncelikli kasları esneterek maksimum verim alabilmek.
 • Gerginleşen kasları rahatlatarak esneklik, maksimum kas uzunluğu, güç ve sürüş konforunu arttırmak.
 • Omurgayı güçlendirerek bacakların asıl güçlerini aldığı sağlam bir temel oluşturan oturma pozisyonunu sağlamak.
 • Bisiklet sürmenin getirdiği acı, tutulma gibi yan etkileri ortadan kaldırarak sürüşün gerçek bir atlet performansında yapılabilmesi.
 • Vücudun güçlenmesini sağlamak.
 • Vücudu yanal hareketle tanıştırarak bisiklet sürerken sürekli kullanılan doğrusal duruşu kırmak; ayrıca boyun, omuz, kalçalar ve dizlerde oluşan basıncı azaltmak.
 • Bisiklet sürerken olabilecek yaralanma ve hastalıkları önlemek.
 • Sinir sistemini harekete geçirmek ve dengesini sağlamak.
 • Akciğer kapasitesini geliştiren nefes egzersizleri yapmak.
 • Sürüş sonrası iyileşmeyi hızlandırmak.
 • Sürüş güvenliği için gerekli olan keskin dikkat ve odaklanmayı yoga egzersizlerin temeli olan temiz bir zihinle oluşturmak.

Şerife Karahançer

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir