Adsız 2 569x321 - VRİSHCHİKASANA SCORPION (AKREP POZU)

VRİSHCHİKASANA SCORPION (AKREP POZU)

Vrishchika bu pozun benzetildiği canlı olan akrep anlamına gelir.Kolların üst kısmı zeminde dinlenirken,bacaklar yukarı kaldırılır ve baş ile göğüs yukarı doğru uzatılır.Bacaklar dizlerden bükülür ve başın taç noktasına değene kadar yavaşça sırtın arkasına doğru alçaltılır.

 

VRİSHCHİKASANA:AKREP POZU

Tehlikeli,fark gözetmeyen,iğneler,ağrı,güçlü,koruyucu,sihir,taç,denge,

yetenek,güç,tanrıların içkisi(nektar) ve ölümsüzlük yemeği,Bilincin yüceltilmesi,kendini yüceltme,ödül,incinmek,merhamet,cömertlik,zamanı değerli kılan,cinsel aktivite.

İlk olarak birçok acının gerçekleşmesi başka insanların incitilmesiyle oluştuğu  düşünülse de sonra anlaşılır ki kişisel acılar geçmişte fark edilmeyen bağımlılıkların ve kibrin bir sonucudur.

Tanrıça Selket’in merhameti en fakir köylü kadından hükümdar kraliçeye kadar bütün kadınlara sunulmuştur.İnananları ona döndüğünde onlara sağlık verirdi,doğumda destek sağlardı ve tüm ihtiyaçlarını karşılardı.Kadınları cahillikten kurtarmayı kendi kutsal potansiyellerini farketmelerini istiyordu.Bu aynı zamanda Bakire Meryem’de,Tibet Budistlerinden Tara’da,Çin’de ve Japonya’daki KwanYin’de görülen merhametin aynısıdır.Onlar doğanın ve üremenin inanılmaz baştan çıkarma gücünü ve içgüdülerin üstesinden gelmek için bilincin ne gerektirdiğini biliyorlardı.

Akrebin iğnesiyle cinsel ilişki arasındaki ilişki ise kadınla erkek arasındaki ilişki ile kolaylıkla anlaşılabilir.Erkek için seçim kadınınkinden farklı değildi:üremek için ya kadının rahmine tohumlarınıbırakır(bu yüzden Eski Ahitte erkeğe ekici/tohumlayıcı denirdi.)ya da Kutsal Bilgeliğin rahmine girmeye ve bütün içgüdüsel güçleriyle Kutsal Anneye teslim olurdu.Böylelikle ondan içgörü,üçüncü kulakla duyabilme yeteneği ve fiziksel zevkle ruhsal haz deneyimleri arasındaki farkı ayırt edebilme gibi hediyeleri olacaktı.

Kutsal Anne ona bağlı olanı hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmazdı.Onu  bilincinizin tapınağında yani bedeninizde bulabilirsiniz.

REFERANS NOTLAR:AKREP

1.Akrebin saldırgan ve tehlikeli doğası ona Eski Mısır’da kötülüğün ve karanlığın koruyucusu ününü kazandırmıştır.”Chuchward,İlk İnsanın İşaret ve Sembolleri,103

2.Selket Tutankamun’un mezarını koruyan zarif heykellerdeki dört tanrıçadan biridir.
Adsız 3 - VRİSHCHİKASANA SCORPION (AKREP POZU)

Akrep Takımyıldızı

Çeviri: Demet Filizkan

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir